Tombala oyunu özellikle ülkemizde geniş bir kitle tarafından bilinen ve kültürümüze yerleşmiş bir şans oyunudur. Genellikle yılbaşı gecelerinde oynanan bu oyun, başka zamanlarda da oynandığı gibi son dönemlerde internet üzerinden de geniş bir kitle tarafından oynanmaktadır. Tombala bir torbadan numara çekmek sureti ile oynan, aile arasında eğlenmek için tercih edilen bir şans oyunudur. Herkesin bildiği bu şans oyununun bir takım kuralları ve detayları da yer almaktadır, bu yazımızda bu kurallar ve detaylar üzerinde duracağız.

Tombala oyununda da diğer şans oyunlarında olduğu gibi bir takım kurallar yer almaktadır. Tombalada oyun kuralları gayet basit şekilde anlaşılabilir kurallar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bez bir maddeden yapılan tombala torbasının içerisinde 1’den 90’a kadar sayılar yer almaktadır. Bu sayıları, oyuncular arasından seçilen birisi seçer ve açarak sesli bir biçimde okur. Herkesin elinde ise rastgele sayıların olduğu dikdörtgen plastik ya da kağıttan yapılmış küçük bir ıstaka diyebileceğimiz oyunun bir parçası olan şey yer alır.

Çekilen numaraların bizde olup olmadığını izlediğimiz ıstakalar genel itibari ile 3 satırdan oluşur ve bazı oyunlarda 1 den fazla ıstaka bir oyuncuya verildiği de görülür. Eğer oyuncu elinde bulundurduğu ıstakanın bir satırını tamamı ile çekilen numaralardan kendisinde olanlar ile kapattı ise yüksek ses ile ”1. çinko” der. Daha sonra ikinci satırı tamamen  çekilen numaralar ile kapatınca da yine yüksek ses ile ”2. çinko” diye diye seslenir. Eğer tamamen elindeki ıstakayı doldurursa bu sefer yine yüksek ses ile ”Tombala” diye bağırır ve oyunu kazanmış olur. Tombalanın kısaca kuralları bu şekilde olmak ile beraber oyunda isteyenler kendi içerisinde yeni kurallar ekleyerek bir oyun yöntemi bütünü oluşturmakta serbesttirler.

 

CEVAP VER