Her oyun içerisinde kullanılan bazı terimler mevcuttur. bunların bilinmesi ve oyunun kurallarına hakim olunması öncelikle bilinmesi gereken noktadır. Poker terimleri de bu sebepten dolayı bilinmelidir. ancak poker içinde sadece terimlerin bilinmesi oyunun bilindiği anlamına gelmez. Çünkü deneyim isteyen bir oyun olduğu için zaman içinde oturan blöfler ve oyun taktikler ile kazanım sağlanabilir.

Poker İçindeki Terimler

Herhangi bir oyuna başlanmadan önce kurallar ve terimler öğrenilmelidir. Poker iskambil kartlarından oluşturulmuş bir oyun adıdır. Bu oyun alanında texas holdem poker, kapalı Türk pokeri, omaha holdem poker ve Rus pokeri gibi seçenekler mevcuttur. Genel olarak pas terimi oyundan çekilen oyuncu tarafından kullanılır. Kav terimi oyuna başlayacak olan bir kişinin elinde bulundurması gereken para miktarıdır. Ölü el kazanacağı düşünmeyen eller için geçerlidir. Pot masada bulunan ve kazanılmaya çalışılan paradır. River özellikle de holdem oyunları için geçerli olan ve son kart manasına gelen bir terimdir. Tuzak bir oyuncunun eline göre diğer oyunculara kalıp mevcut bahsi yükseltmesini sağlaması anlamını taşır. Rölans düşünmek isteyen oyuncunun süre istemesidir.

Poker Nasıl Oynanır?

Poker oyunları genellikle kartların belirli bir sıralama göre dizilmesi ve kurallara göre eli üstün olan kişinin oyunu almasıdır. Poker nasıl oynanır detaylı olarak anlatmak gerekirse minimum 2 maksimum 10 kişi ile oynanır. Kağıt sıralamasına göre en güçlü el royal flush yani 10,J,Q,K ve hepsi kupa olan sıralamadır. Straight flush ise sıralı biçimde aynı simgeden 5 tane dizilmesidir. Four of a kind aynı desen için 4 adet kağıt bulunmasıdır. Yani bir destedeki tüm 2’lerin olması durumudur. Full house 5 kağıttan 3’ünün aynı ve diğer 2’sinin de kendi içinde aynı olduğu durumdur. Yani 3 tane 8 ve 2 tane 4 gibi.

CEVAP VER